STRZELANIE W WYPRZEDZENIEM

Submitted by on Cz, 12.10.2017 - 15:11
O WYPRZEDZENIU SŁÓW KILKA

W związku, że rozpoczynamy sezon polowań zbiorowych, warto sobie przypomnieć podstawowe wiadomości z tego zakresu. Wszak Nasza Etyka łowiecka wymaga od nas aby strzał był celny i śmiertelny. Wyprzedzenie podczas strzelania do zwierzyny w ruchu koniecznie musimy "dać wyprzedzenie" tzn. celować przed poruszającą się zwierzynę. Na celność strzału do zwierzyny w ruchu mają wpływ trzy podstawowe zjawiska:

1. Szybkość z jaką porusza się zwierzyna.

2. Szybkość pocisku (śrut, breneka).

3. Szybkość reakcji strzelającego.

Tyko uwzględnienie tych wszystkich trzech elementów łącznie pozwoli na oddanie celnego strzału.

 

 

Ad. 1 Odcinek jaki pokonuje zwierzyna w ruchu w czasie 1 sekundy:

  • jeleń, sarna - 10-15 m (w biegu),
  • dzik - 5-10 m,
  • lis - 5-10 m,
  • zając - 5-15 m,
  • krzyżówka - 5-10 m (podrywając się),
  • krzyżówka - 15-25m (na ciągu),
  • cyraneczka - 25-30 (na ciągu),
  • bażant - 10-20 m (w pędzeniu),
  • bażant - 5-10 m (podrywając się),
  • kuropatwa - 10-20 m.

Ad. 2 Strzelając z broni o lufach gładkich pociski opuszczają lufy z prędkością ok. 400 m/s. Przy strzałach na odległość 40 metrów pocisk pokonuje ten dystans w czasie ok. 1/10 sekundy. Czas 1/10 sekundy pozwala np. kaczce na ciągu pokonać od 1 do 2 metrów. Postęp technologiczny pozwala obecnie na produkcję coraz "szybszej" amunicji, jednak w żadnym wypadku nie można zapominać o uwzględnieniu czasu jaki potrzebny jest na pokonanie przez pocisk dystansu lufa-zwierzyna.

 

Ad. 3 Szybkość reakcji jest dla każdego myśliwego indywidualna i zależna jest od konkretnej sytuacji na polowaniu, czy też wieku strzelającego. Założyć można jednak, że średni czas reakcji od chwili podjęcia decyzji o strzale do naciśnięcia spustu wynosi ok. 1/10 sekundy. Znając techniczne parametry amunicji, oceniając szybkość poruszania się zwierzyny oraz znając własny refleks możemy orientacyjnie ocenić jakie powinno być wyprzedzenie przy strzale do poruszającej się zwierzyny. Z pewnością jednak nigdy nie możemy celować dokładnie w cel, gdyż praktycznie za każdym razem będą to strzały spóźnione. Myśliwi stosują różne metody celowania i stosowania odpowiedniego wyprzedzenia. Jedni po ocenie kierunku mierzą w przewidywany punkt przelotu/przebiegu i gdy zwierzyna się zbliża oddają strzał. Inną metodą jest "prowadzenie" lufami przesuwającej się zwierzyny i w odpowiednim momencie wyprzedzenie i oddanie strzału przed cel. Zawsze jednak jest to indywidualna decyzja myśliwego i każda z tych metod ma tyle samo zwolenników co i przeciwników.

Marek Kuras

Z Myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór

Źródło: FB CZ Hunting Team Poland @CZHuntingTeamPoland

 

 

 

Czytany 4284 razy

Księżyc

AKTUALNY KSIĘŻYC

Pogoda

pogoda meteo.pl

Logowanie

A4 Infociacho