Super User

Aleksander Karp Wspomnienie

N, 28.06.2015 - 11:59

WSPOMNIENIA KOLEGI ALEKSANDRA KARPA.

Polityka prywatności

Wt, 21.04.2015 - 14:33

o polityce strony

Mosin

N, 19.04.2015 - 11:25

Treść artykułu Mosin

Dzięki uprzejmości kolegów Andrzeja BIERNATA i Edwarda WOŹNEGO oddajemy w ręce naszych myśliwych ŁOWIECKI PORADNIK PRAWNY. Są to zagadnienia prawne w pytaniach czytelników ŁOWCA POLSKIEGO oraz BRACI ŁOWIECKIEJ. 

 

Co roku pojawia się nowa broń, optyka, pociski, noże, wprowadzane są nowe materiały i technologie, z których korzystają przyrodnicy i myśliwi. Dział ten poświęcony jest nie tylko początkującemu adeptowi, ale również zaprawionemu traperowi, który pragnie ulepszać zawartość swojego ekwipunku, z którym wyrusza do lasu. Rozmaici importerzy i dystrybutorzy wprowadzają na rynek mnóstwo niepotrzebnych gadżetów wmawiając nam, że bez tego nie można się obejść. Sklepy myśliwskie oferują nam przeróżną gamę asortymentu począwszy od latarek, noży, butów, ubrań, wabików, amunicji,  a skończywszy na broni. Można się w tym pogubić. W dziale Vademecym postaram się naświetlić i wskazać kierunek, pokazać różnice w najważniejszym asortymencie - ważnym dla przyrodnika i myśliwego. Przytoczone opisy pozwolą w pewnym stopniu na dokonanie czasami trudnego wyboru, bo przecież sprzęt który kupimy, będzie mocno eksploatowany w ciężkich warunkach - w kontakcie z wodą, kurzem i błotem.

Zapraszam do czynnego uczestniczenia w redagowaniu tego działu, ponieważ wymiana doświadczeń jest tutaj najważniejsza.

Darz Bór

WiWi

Kaliber 7x64

So, 18.04.2015 - 22:19

7x64 sasdfdfassdgf

Kaliber 3006

So, 18.04.2015 - 22:18

aerggsdtwet

Kaliber 223 REM

So, 18.04.2015 - 22:17

223 Reminghton czy jakoś tak

Kaliber 308WIN

So, 18.04.2015 - 21:59

Tekst o kalibrze 308 winchester asdfjskfd nfkerf

Kaliber 8x68s

So, 18.04.2015 - 21:58

Zdaję sobie sprawę, że popularne 8 (ósemki) mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Legendarne farbowanie oraz siła obalająca będąca wyznacznikiem dla wielu myśliwych popychała w latach ubiegłego stulecia liczne grono łowców do zakupu tego kalibru. Śledząc trendy zakupów w obecnej chwili  widocznym staje się wyraźny kierunek kupowania broni o "szybkich" pociskach i bardzo modnego w ostatnim czasie, dziwnego dla mnie poszukiwania "płaskotorowych" lekkich pocisków we wszystkich kalibrach.  Jeżeli ktoś z kolegów myśliwych jako praktyk próbował swoich sił w strzelaniu długodystansowym, lub jako tylko teoretyk czytający więcej niż przeciętny myśliwy - strzelec, wie że "płaskotorowość" związana z prędkością pocisku ma drugorzędne znaczenie w trafianiu w cel przy dalekich strzałach (nie granicznych). Przy wietrze bocznym na pewnych dystansach "znos" boczny z reguły jest większy niż opad pocisku.  Skłanianie się do kupowania szybkich i ekstemalnie szybkich kalibrów musi być przemyślane i poparte również wiedzą z zakresu balistyki. Sama wyłącznie prędkość  pocisku nie załatwi wszystkiego na polowaniu i jest przyczyną do słabego farbowania przy bliskich strzałach.

Poszukiwania idealnego pocisku będą bardzo trudne i praktycznie nie do zrealizowania. Wpływ pocisku na efekt końcowy strzału będzie umiarkowanie ważny i oceniany  na około 30%. Jest to ważne przy tak zwanym spapraniu strzału i ulokowaniu kuli poza obszarem „komory”.  Ta wartość 30% wtedy pomoże i zwiększy nasze szanse na podniesienie postrzałka.

Należy pamiętać że  kaliber pocisku  nie załatwi wszystkiego. Zakładanie, że stosunkowo często  będą powtarzały się mniej udane strzały i kaliber będzie kompensował nasze błędy - to błąd w myśleniu!!!. Szanowni koledzy TRENING na strzelnicy jest lekarstwem na takie kłopoty. Nie zwiększanie kalibrów i ucieczka w  tak zwane „stopery” lecz regularny trening.

Potężna ósemka w kalibrze 8x68s detykowana jest z założenia dla myśliwych o konkretnie sprecyzowanych  wymaganiach. Wybierając taki kaliber strzelec z założenia jako kryterium wyboru przy zakupie stawia sobie energię jaką będzie niósł ze sobą pocisk. Prędkość i energia przycelna przy odległości dozwolonej w  myśl polskiego prawa do 200 metrów  będzie wręcz dwukrotna  w porównaniu z bardzo popularnych  kalibrach jak 7x64, 308 win, bądź 30.06. Strzelanie na większe odległości, bądź do polowania na zwierzęta powyżej 150 kg (safari) uzasadnia taki zakup.

Przy strzelaniu z 8x68s bardzo ważna jest technika  i  pewien stopień wtajemniczenia. Strzelanie z tego kalibru powoduje dosyć nieprzyjemne wrażenia dla strzelca. Odradzam zakup  tego kalibru dla początkującego strzelca, który będzie zaczynał swoją przygodę z łowiectwem. Zakup 8x68s  powinien być przemyślany i kupowany jako kolejna jednostka w karierze myśliwego.

Odrzutu z broni w kalibrze 8x68s nie można lekcjoważyć i mało rzeczowym było by pominięcie tego faktu.

Przed zakupem dobrze jest przetestować broń na własnej skórze. W tym celu należy wejść w kontakt ze sklepem który udostępni nam broń w tym kalibrze lub poprosić kolegę myśliwego posiadającego taki egzemplarz, by pojechał z nami na strzelnicę. To uchroni nas przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Samo strzelanie „do papieru” na strzelnicy powie nam wiele. W sytuacji kiedy po kolejnym strzale  zaczynamy instynktownie bać się strzałów, a w wyniku tego  popełniamy niedopuszczalne błędy strzeleckie, to będzie pierwszą przesłanką do pudeł w łowisku, a w skrajnych przypadkach do rozwalonych nosów i zszywanych łuków brwiowych.

Przeznaczenie to głównie jelenie i dziki (powyżej 100kg). Wymieniając doświadczenia z zakresu 8x68s zaciekawiło mnie stwierdzenie, że po strzale efekt obalający nie robił większego wrażenia. A farbowanie pozostawia dużo do życzenia i nie zadowala użytkowników tego kalibru. Może to wina pocisków? Być może mowa była o amunicji dostępnej w naszych sklepach takiej jak: „RWS” KS 11,7g, „RWS” KS 14,5g,  „RWS” EVO 13g, „RWS” HMK 13g, „RWS” DK 11,7g. Obserwując reakcje jeleni na oddziaływanie w/w amunicji po strzale muszę przyznać, że uchodzą jeszcze po strzale nawet do 100 metrów dając bardzo nikłą farbę.  Dziki strzelane z dystansu 100 do 150 metrów uchodziły z miejsca strzału i występowały przypadki że potrzebny był pies tropiący, Farba również słaba.

Dla czego tak się dzieje? -  zastanówmy się:

Nabój 8x68s „RWS” z pociskiem KS 11,7g (180 grs) i 14,5g (224 grs), Pocisk Kegelspitz (KS) jest konstrukcją z lat sześćdziesiątych XX wieku i miał być cudownym dzieckiem firmy Dynamit Nobel w odpowiedzi na pocisk Strakmantel produkowany przez ówczesne IWAKA. Niestety jego typowe cechy ograniczają się do mało znaczących drobiazgów. Posiada dość niezwykły profil cylindryczno-stożkowy, który w przeciwieństwie do tradycyjnej  formy ostrołukowej nie daje żadnej korzyści w zachowaniu się w celu. Posiada płaszcz gildingowy, oraz krótki wierzchołek ołowiany, który  jest  wzmocniony w obszarze wiodącym. Po trafieniu celu zespolonego zwiększa się średnica reszty pocisku  zwykle do okoł 1,8 kalibru (masa około 55 procent !). Oddawanie energii w celu zależne jest od kalibru. Tylne przewężenie ogranicza deformację i zwiększa prawdopodobieństwo przestrzału. Co w kalibrze 8x68s i jego nadmiarze energii na dopuszczalnym dystansie 200m jest nieomal pewne.

 

Nabój 8x68s „RWS” z pociskiem EVOLUTION 13g (200grs). Pocisk EVO należy do grupy pocisków zespolonych i jest konstrukcją niedawno wprowadzoną przez firmę RUAG. Przypomina on z zewnątrz stosunkowo przykurzony pocisk H-Mantel, ale w odróżnieniu do tego drugiego to prawdziwy postęp. Pocisk EVO ma zaokrąglony wierzchołek  z wgłębieniem z blachy miedzianej, niklowany płaszcz i cylindryczno-ostrołukowy profil. Jednakże jest pewna różnica, mianowicie wykonany jest z ciągliwego i miękkiego tombaku (CuZn 90/10), a nie z kruchej i skłonnej do odłamywania się, a tym samym trwale niszczącej lufę blachy stalowej. Płaszcz najczęściej nie jest przylutowany dając mu ostrą krawędź. Bardzo dobrze zachowuje się w tuszy i rozprzestrzenia się niezależnie od wielkości zwierzyny. Utrata masy jak to zwykle w pociskach złączonych wynosi 10-15%. Dlatego tusza zwierzęcia nie jest zniszczona i niewiele traci na wartości. 

Nabój 8x68s „RWS”  z pociskiem HMK 13g (200grs). Zaliczany do pocisków z kontrolowaną zmianą masy i kształtu. Te rodzaje pocisków z góry mają założenie tradycyjnych wad pocisków półpłaszczowych dotyczących niekontrolowanego zachowania  się w celu. Masa resztkowa, a co za tym idzie potencjał przedzierania się, są na ogół przypadkowe i  wynikają z wielkości oporu celu oraz przebiegu kanału postrzałowego. Stąd nie ramowe zachowania się zwierzęcia po strzale. Raz pada w ogniu, a raz idzie i trzeba poszukiwać go z psem.   Pocisk HMK został w pewnym sensie udoskonalony by trzymać się w pewnych  ramach co do sposobu zmiany masy i kształtu.  Posiada cylindryczny i ostrołukowy profil; dwie części ołowiane o różnej twardości, płaszcz glidingowy w obszarze głowicy cieńszy i w miarę przechodzenia  z części miękkiej rdzenia do twardej grubiejący,  wzdłuż cylindra wiodącego. Głębokie zwężenie płaszcza przy w/w przejściu  nadaje pociskowi  wcięty profil kształtem przypominający literę H. Przednia część miękka rozkłada się już przy  niewielkim oporze celu, towarzyszy przy tym silne oddawanie energii i działanie wewnątrz małymi cząstkami. Prawie cylindryczna resztka pocisku (masa ok 65%) przedziera się przez cel i z reguły przechodzi na wylot. Z powodu swojego zachowania zalecany jest do polowania na zwierzynę europejską racicową.  Jednak jest to konstrukcja przestarzała i staje się powoli modelem schyłkowym.

Nabój 8x68s „RWS”  z pociskiem DK 11,7g (180grs). Jest to kolejny (z rodziny RUAG) wariant pocisku z przedzielonym rdzeniem ołowianym. Posiada przyjęty od pocisku KS cylindryczno-stożkowy profil z bardzo krótkim wierzchołkiem ołowianym. Znakami rozpoznawczymi tej konstrukcji są: płaszcz gildingowy, cienki w części głowicowej i stosunkowo gruby w obszarze cylindra wiodącego. Utwardzona tylna część rdzenia ołowianego wetknięta w miseczkę z cienkiej blachy gildingowej wsadzonej z przodu. Przednia część DK rozkłada się podczas procesu przedzierania się. Odbywa się to stosunkowo szybko i przy gwałtownym oddawaniu energii na krótkiej drodze wdzierania się. Stąd stosunkowo wielki wlot pocisku. Konstrukcyjnie i z zamysłem płaszcz powinien być zdzierany na ostrokrawędziowym radialnym zwężeniu. Ale nie zawsze tak się dzieje. Fragment resztkowy  DK (masa około 65%, średnica 1,5 kalibra) przypomina często zwykły pocisk półpłaszczowy  z podobną głębokością działania w celu.

Celowym jest zebranie informacji o pociskach dostępnych do elaboracji.  Może uda się złożyć idealny pocisk do polowania na jelenie i duże dziki...

Zobaczymy CDN.

WiWi

Strona 1 z 3

A4 Infociacho